Stres - wpływ na organizm

Stres towarzyszy nam na co dzień. Kortyzol (hormon stresu) jest niezbędny, aby organizm mógł się wybudzić. O ile stres krótkotrwały dobrze wpływa na organizm, to jednak długotrwały stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

1. Czym jest stres?
Stres to reakcja organizmu na stresory (bodźce) które wywołują w nas napięcia oraz silne emocje.
Pewnie nie raz zdarzyło się wam być w takiej sytuacji np. gdy pani w szkole zrobi niezapowiedzianą kartkówkę lub gdy spóźnimy się do pracy.

2. Reakcje organizmu na stres
W sytuacji stresowej przyśpiesza bicie serca, podnosi ciśnienie krwi oraz przyśpiesza oddech. Organizm przystosowuje się do walki lub ucieczki.
Stres krótkotrwały działa mobilizująco, pobudza nasz organizm do działania.
Stres długotrwały wywołuje w nas nerwowość, zmęczenie, lęk, obniżoną samoocenę, brak snu, bóle głowy . Takie stany mogą prowadzić do do depresji. Co więcej podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny może prowadzić do nadciśnienia bądź cukrzycy typu II.
Każdy organizm reaguje na stres inaczej. Jedni w sytuacjach stresowych zaczynają się śmiać, inni stają się poważni, spięci. Jedni podczas stresu stają się głodni, inni mają bóle brzucha i mdłości.

3. Sposoby radzenia sobie ze stresem
*aktywność fizyczna - może to być bieganie, ćwiczenia, spacery, jazda na rowerze. Możliwości jest mnóstwo. Dopasuj formę aktywności pod siebie i poświęć na nią 30 minut dziennie. Regularne uprawianie sportu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie - podnosi poziom endorfin (hormonów szczęścia), poprawia kondycję oraz poprawia odporność organizmu.
*planuj swój dzień - planowanie pomoże Ci się lepiej zorganizować. Gdy masz zaplanowany dzień zmniejsza się ryzyko że czegoś zapomnisz zrobić, a później będziesz to robił w pośpiechu przez co zaczniesz się stresować.
*relaksuj się - włącz swoją ulubioną muzykę, obrzjerzyj serial przeczytaj książkę, spotkaj się ze znajomymi. Zrób coś co obudzi w Tobie pozytywne emocje, sprawi radość na twojej twarzy i pozwoli na chwilę zapomnieć o codziennych sprawach.
*wysypiaj się - sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobry snu sprawiają że jesteśmy zmęczeni w ciągu dnia, przysypiamy a stres jest jeszcze większy. Aby organizm mógł się zregenerować poświęćmy przynajmniej 7 godzin na sen.
*ogranicz stresory - jeśli rano przed pójściem do szkoły,bądź pracy masz duży stres to ogranicz czynności które wykonujesz rano np. zamiast pakować książki w pośpiechu, albo prasować koszulę na ważne spotkanie, zrób to wieczorem dnia poprzedniego - przecież to tylko 5 minut a z rana będziesz mieć więcej czasu i będziesz mógł/mogła na spokojnie wyjść do szkoły czy pracy bez nerwów.

Ciekawostki:

1) Najwyższy poziom kortyzolu jest w godzinach rannych , a najniższy w godzinach wieczornych.
2) Śmiech redukuje stres.
3) Kofeina zwiększa poziom kotyzolu.
4) Pozytywne myślenie zmniejsza poziom stresu.





Komentarze