Tłuszcze - podstawowe informacje

Tłuszcze dostarczają sporo energii (9kcal/g) oraz magazynują ją w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto są niezbędne, aby mogły przyswoić się witaminy A,D,E oraz K.
Tłuszcze dzielimy na nasycone oraz nienasycone. Nasycone kwasy tłuszczowe
Występują w takich produktach jak masło, masło klarowne,smalec. Charakteryzują się wysokim stopniem dymienia, dzięki temu nadają się do smażenia w wysokich temperaturach, co więcej biorą udział w regulacji wytwarzania hormonów. Jednak nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych negatywnie wpływa na nasz organizm.

Nienasycone kwasy tłuszcze mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza kwasy omega 3 i omega 6 - Znajdziemy je między innymi w rybach oraz olejach tłoczonych na zimno (olej lniany, oliwa z oliwek) . Wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych wyróżniamy  niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. NNKT to kwasy których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Ich niedobór opóźnia gojenie się ran, sprzyja występowaniu stanów zapalnych.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są tłuszcze trans. Ich nadmierne spożywanie zwiększają ryzyko chorób sercowo naczyniowych oraz cukrzycy typu II. Tłuszcze trans powstają w wyniku uwodornienia olejów roślinnych. Mogą powstać także w wyniku smażenia olejów w wysokiej temperaturze bądź ich wielokrotnego użycia, dlatego warto unikać produktów wysoko przetworzonych oraz fast-foodów.

Reasumując tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są źródłem wielu witamin i dostarczają dużo energii dla naszego organizmu. Nienasycone kwasy tłuszczowe powinny być obecne w naszej diecie, zwłaszcza ryby czy oleje tłoczone na zimno. Najgroźniejsze są tłuszcze trans które sieją spustoszenie w naszym organizmie i przyczyniają się do wielu chorób. Mimo wszystko pamiętajmy, aby nie popadać w skrajności, przecież wyjście od czasu do czasu na pizzę czy innego fast fooda nie zrujnuje nam zdrowia.

Komentarze