Węglowodany - podstawowe informacje

Węglowodany (cukry) są podstawowym źródłem energii 4kcal/g). Możemy podzielić je na proste i złożone. Do cukrów prostych zaliczamy glukozę, fruktozę i galaktozę.


Glukoza- najłatwiej przyswajalny cukier, który bierze udział w procesach chemicznych i biochemicznych. Wzrost poziomu glukozy powoduje wydzielanie się insuliny, hormonu który ma na celu obniżenie poziomu cukru w naszym organizmie poprzez transport do komórek wewnętrznych. Ten proces sprzyja budowaniu masy mięśniowej, dlatego ważne aby po treningu spożyć węglowodany proste, które pozwolą szybko odżywić nasze mięśnie.


Fruktoza- występuje w owocach oraz miodzie, wchłania się dużo wolniej niż glukoza i nie podnosi gwałtownie poziomu cukru w organizmie. Owoce zawierają dużo witamin, minerałów oraz błonnika. Chociaż wiele badań pokazuje, że fruktoza ma negatywny wpływ na organizm i powoduje tycie, to jednak nie powinniśmy popadać w skrajność i wyrzucać owoców z codziennej diety. Dobrym wyborem jest dodanie owoców do śniadania, gdzie zapotrzebowanie na węglowodany jest większe.

Węglowodany złożone to głównie błonnik, skrobia, celuloza. Zbudowane są z conajmniej dwóch monosacharydów. Węglowodany złożone wchłaniają się wolniej niż proste przez co nie podnoszą tak gwałtownie poziomu cukru. Spożywając  takie produkty jak płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, ryż basmati, makaron pełnoziarnisty osiągniemy większy poziom sytości przez co nie będziemy tak szybko głodni. Co więcej energia dostarczona z węglowodanów złożonych utrzymuje się dłużej w naszym organizmie niż po spożyciu węglowodanów prostych.

Komentarze